UPS2D331MRD
Nichicon
Product No:
UPS2D331MRD
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Series UPS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.265 A @ 10 kHz