UPS2D3R3MPD
Nichicon
Product No:
UPS2D3R3MPD
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
Series UPS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 36 mA @ 120 Hz