UPS2D471MRD
Nichicon
Product No:
UPS2D471MRD
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 489
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5065 A @ 10 kHz