UPS2D4R7MPD1TD
Nichicon
Product No:
UPS2D4R7MPD1TD
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1661
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPS
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 80 mA @ 10 kHz