
Nichicon
Product No:
UPS2E010MED
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.21945
2.1945
50
0.1539
7.695
100
0.13186
13.186
500
0.098876
49.438
1000
0.083496
83.496
2500
0.079097
197.7425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 17 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 27.2 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |