UPS2E100MPD
Nichicon
Product No:
UPS2E100MPD
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Payment:
In Stock : 1511
Series UPS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 88 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 140.8 mA @ 10 kHz