UPS2VR47MPD1TD
Nichicon
Product No:
UPS2VR47MPD1TD
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 350V RADIAL
Payment:
In Stock : 667
Series UPS
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 11 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 17.6 mA @ 10 kHz