
Nichicon
Product No:
UPS2W100MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.8474
8.474
50
0.73416
36.708
100
0.63536
63.536
500
0.480054
240.027
1000
0.423576
423.576
2500
0.395333
988.3325
5000
0.381216
1906.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 75 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 120 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |