
Nichicon
Product No:
UPS2W330MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4795
2.4795
10
2.00735
20.0735
50
1.75218
87.609
100
1.53311
153.311
500
1.168082
584.041
1000
1.022067
1022.067
2500
0.985568
2463.92
5000
0.949069
4745.345
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 145 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 232 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |