UPS2W330MHD
Nichicon
Product No:
UPS2W330MHD
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Payment:
In Stock : 16
Series UPS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 232 mA @ 10 kHz