
Nichicon
Product No:
UPT2D121MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8145
1.8145
10
1.4687
14.687
50
1.28212
64.106
100
1.121855
112.1855
500
0.854734
427.367
1000
0.747888
747.888
2500
0.721174
1802.935
5000
0.694469
3472.345
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPT |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 530 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 848 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |