UPT2G181MRD
Nichicon
Product No:
UPT2G181MRD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 248
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPT
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 850 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.36 A @ 10 kHz