UPT2P101MHD
Nichicon
Product No:
UPT2P101MHD
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 220V RADIAL
Payment:
In Stock : 9
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization -
Product Status Active
Voltage - Rated 220 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 430 mA @ 120 Hz