UPV1C221MGD1TD
Nichicon
Product No:
UPV1C221MGD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5352
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPV
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 270 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C