UPV1C470MFD1TA
Nichicon
Product No:
UPV1C470MFD1TA
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Series UPV
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 1.4 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 155 mA @ 100 kHz