UPV1C470MFD1TD
Nichicon
Product No:
UPV1C470MFD1TD
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Payment:
In Stock : 5042
Series UPV
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 1.4 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C