UPV1C820MGD
Nichicon
Product No:
UPV1C820MGD
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 16V RADIAL
Series UPV
Package Bulk
Ratings -
Impedance 710 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C