UPV1E121MGD1TD
Nichicon
Product No:
UPV1E121MGD1TD
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL
Payment:
In Stock : 1935
Series UPV
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 340 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C