
Nichicon
Product No:
UPV1E390MFD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.32205
3.2205
50
0.22534
11.267
100
0.193135
19.3135
500
0.144856
72.428
1000
0.122322
122.322
2500
0.11589
289.725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPV |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 1.1 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 39 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |