UPV1E390MFD
Nichicon
Product No:
UPV1E390MFD
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2670
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPV
Package Bulk
Ratings -
Impedance 1.1 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 39 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization -
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C