UPV1E820MGD1TD
Nichicon
Product No:
UPV1E820MGD1TD
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL
Payment:
In Stock : 1801
Series UPV
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 510 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C