UPV1H150MFD1TD
Nichicon
Product No:
UPV1H150MFD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1986
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPV
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 1.3 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C