UPV1H180MFD
Nichicon
Product No:
UPV1H180MFD
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1063
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPV
Package Bulk
Ratings -
Impedance 1.1 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 18 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C