UPV1HR47MFD1TA
Nichicon
Product No:
UPV1HR47MFD1TA
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Series UPV
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 32 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 22 mA @ 100 kHz