UPV1V101MGD
Nichicon
Product No:
UPV1V101MGD
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Payment:
In Stock : 5803
Series UPV
Package Bulk
Ratings -
Impedance 270 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C