
Nichicon
Product No:
UPV1V220MFD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.28215
2.8215
50
0.21356
10.678
100
0.18601
18.601
500
0.137788
68.894
1000
0.117116
117.116
2500
0.110228
275.57
5000
0.103341
516.705
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPV |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 1.3 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |