UPV1V330MGD
Nichicon
Product No:
UPV1V330MGD
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Payment:
In Stock : 1822
Series UPV
Package Bulk
Ratings -
Impedance 830 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C