
Nichicon
Product No:
UPV1V680MGD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.50825
5.0825
50
0.40641
20.3205
100
0.348365
34.8365
500
0.275804
137.902
1000
0.232246
232.246
2500
0.21773
544.325
5000
0.203214
1016.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPV |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 410 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |