
Nichicon
Product No:
UPW0J122MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.52725
5.2725
50
0.39824
19.912
100
0.34694
34.694
500
0.256975
128.4875
1000
0.218424
218.424
2500
0.20558
513.95
5000
0.192726
963.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 65 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 845.75 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 995 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |