UPW0J122MPH
Nichicon
Product No:
UPW0J122MPH
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Ratings -
Impedance 65 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 845.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 995 mA @ 100 kHz