
Nichicon
Product No:
UPW0J123MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.337
2.337
10
1.89145
18.9145
50
1.6511
82.555
100
1.44476
144.476
500
1.100746
550.373
1000
0.963158
963.158
2500
0.928758
2321.895
5000
0.894358
4471.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 16 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.09 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.635 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |