
Nichicon
Product No:
UPW0J222MPD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.73245
7.3245
50
0.60819
30.4095
100
0.523735
52.3735
500
0.40546
202.73
1000
0.349144
349.144
2500
0.32662
816.55
5000
0.309728
1548.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 45 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.224 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.44 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |