
Nichicon
Product No:
UPW0J272MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1305
1.1305
10
0.89585
8.9585
50
0.77653
38.8265
100
0.671935
67.1935
500
0.507699
253.8495
1000
0.447972
447.972
2500
0.418104
1045.26
5000
0.40317
2015.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 35 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.543 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.815 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |