UPW0J821MPD6TD
Nichicon
Product No:
UPW0J821MPD6TD
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Series UPW
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 90 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 566.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 755 mA @ 100 kHz