UPW1A101MDH6
Nichicon
Product No:
UPW1A101MDH6
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 500 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 152.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 235 mA @ 100 kHz