UPW1A152MPH6
Nichicon
Product No:
UPW1A152MPH6
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 45 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.224 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.44 A @ 100 kHz