
Nichicon
Product No:
UPW1A153MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1825
3.1825
10
2.57355
25.7355
50
2.24637
112.3185
100
1.96555
196.555
500
1.49758
748.79
1000
1.310392
1310.392
2500
1.263595
3158.9875
5000
1.216788
6083.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 14 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 15000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.23 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.8 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |