UPW1A181MED
Nichicon
Product No:
UPW1A181MED
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 250 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 188.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 290 mA @ 100 kHz