
Nichicon
Product No:
UPW1A222MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
0.8721
8.721
50
0.75582
37.791
100
0.654075
65.4075
500
0.494228
247.114
1000
0.436078
436.078
2500
0.407008
1017.52
5000
0.392474
1962.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 38 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.415 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.655 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |