UPW1A682MHH
Nichicon
Product No:
UPW1A682MHH
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 18 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.559 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.01 A @ 100 kHz