
Nichicon
Product No:
UPW1C103MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.85
2.85
10
2.3028
23.028
50
2.00982
100.491
100
1.758545
175.8545
500
1.339823
669.9115
1000
1.172348
1172.348
2500
1.130481
2826.2025
5000
1.088614
5443.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 14 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.23 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.8 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |