
Nichicon
Product No:
UPW1C121MED
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.2831
2.831
50
0.19836
9.918
100
0.170145
17.0145
500
0.127585
63.7925
1000
0.10773
107.73
2500
0.102058
255.145
5000
0.096387
481.935
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 250 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 188.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 290 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |