
Nichicon
Product No:
UPW1C152MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.77805
7.7805
50
0.64619
32.3095
100
0.556415
55.6415
500
0.430749
215.3745
1000
0.370918
370.918
2500
0.346997
867.4925
5000
0.329042
1645.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 38 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.407 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.655 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |