
Nichicon
Product No:
UPW1C272MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.672
1.672
10
1.31765
13.1765
50
1.14228
57.114
100
0.988475
98.8475
500
0.746833
373.4165
1000
0.658977
658.977
2500
0.615049
1537.6225
5000
0.593076
2965.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 29 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.879 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.21 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |