UPW1C272MHD6
Nichicon
Product No:
UPW1C272MHD6
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 150
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPW
Package Bulk
Ratings -
Impedance 29 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.879 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.21 A @ 100 kHz