
Nichicon
Product No:
UPW1C330MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.21375
2.1375
50
0.14269
7.1345
100
0.121315
12.1315
500
0.085671
42.8355
1000
0.074955
74.955
2500
0.071383
178.4575
5000
0.066034
330.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 600 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 54 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 180 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |