UPW1C330MDD6TE
Nichicon
Product No:
UPW1C330MDD6TE
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Series UPW
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 450 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 200 mA @ 100 kHz