UPW1C390MDH
Nichicon
Product No:
UPW1C390MDH
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 16V RADIAL
Ratings -
Impedance 1.3 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 39 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 36 mA @ 120 Hz