UPW1C470MDD
Nichicon
Product No:
UPW1C470MDD
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 206
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Impedance 600 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz