
Nichicon
Product No:
UPW1C822MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.344
3.344
10
2.7037
27.037
50
2.35961
117.9805
100
2.064635
206.4635
500
1.573048
786.524
1000
1.376426
1376.426
2500
1.327264
3318.16
5000
1.278111
6390.555
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 15 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 8200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.128 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.68 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |