
Nichicon
Product No:
UPW1E102MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.045
1.045
10
0.7923
7.923
50
0.65797
32.8985
100
0.56658
56.658
500
0.438653
219.3265
1000
0.37773
377.73
2500
0.353352
883.38
5000
0.335084
1675.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 38 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.245 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.66 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |