
Nichicon
Product No:
UPW1E102MPD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.988
0.988
10
0.7543
7.543
50
0.627
31.35
100
0.539885
53.9885
500
0.417962
208.981
1000
0.359908
359.908
2500
0.33669
841.725
5000
0.319276
1596.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 35 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.361 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.815 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |