
Nichicon
Product No:
UPW1E121MED
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.3097
3.097
50
0.2166
10.83
100
0.18563
18.563
500
0.139251
69.6255
1000
0.117591
117.591
2500
0.111397
278.4925
5000
0.105212
526.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 230 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 279.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 430 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |